€0.77
Available, delivery time: 1-3 days
Product information "LED SMD 5050 5in1 RGBWW CCT 2700K-6500K 3V 0.4W CRI97"
LED SMD 5050 5in1 RGBWW CCT – 2700K–6500K, 3 V, 0.4 W, 5× 30 mA, CRI 97, TLCI 99. Low-power 5-in-1 LED: RGB + warm white + cool white in one chip. For LED strips with high LED density and precise colour rendering. Manufacturer YUJILEDS.
Key Technical Specifications
- Package: 5050, 5-in-1 (RGBWW)
- Channels: 5 – red, green, blue, warm white (2700K), cool white (6500K)
- Power: 0.4 W (5× 0.08 W) at 5× 30 mA / 3 V
- Colour rendering: CRI 97 / TLCI 99
- Manufacturer: YUJILEDS
Frequently Asked Questions
The 0.4 W version (30 mA per channel) is the standard population variant for LED strips with high chip density. Many chips in series together produce the desired total luminous flux. The high-power version (A30025) at 150 mA per channel is suited for single-chip applications or modules with few chips.
This chip is the basis for the GKORE CINE modules of the BAR5 and DISC5 RGBCCT series, e.g. BAR5 CCT+RGB and DISC5-7070.
5 independent PWM outputs. Common anode principle: 5 channels + 1 shared positive = 6 pins at the connector for a complete connection.
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Beam Angle: | 120° |
| Brightness: | 25.04 lm |
| CRI: | 97 (2700K) , 97 (6500K) |
| CRI R9: | 84 (2700K) , 94 (6500K) |
| Color: | CCT + RGB |
| Color Temperature: | 2700-6500 K |
| Efficiency: | 68.67 lm/W |
| Energy Efficiency Class: | G |
| Forward Current: | 20mA (RGB); 30 mA (CCT) |
| Forward Voltage: | 2.0 - 3.4 V |
| GKORE Series: | GKORE CINE Series |
| Height: | 1.60 mm |
| LED Typ: | 5050 5in1 |
| Length: | 5.00 mm |
| TLCI: | 98 (2700K) , 99 (6500K) |
| TM30 Rf/Rg: | 94,5 / 102,3 (6500K), 96,1 / 100,3 (2700K) |
| Wavelength Blue: | 462 nm |
| Wavelength Green: | 520 nm |
| Wavelength Red: | 629 nm |
| Width: | 5.00 mm |
| x/y Coordinates: | 0.4564 / 0.4155 (2700K) 0.3061 / 0.3227 (6500K) |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820