PTR Terminal Block AKZ950 6pin pitch 5.08 50950060021E
€2.56
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "PTR Terminal Block AKZ950 6pin pitch 5.08 50950060021E"
PTR Hartmann AKZ950 – 6-pole, 5.08 mm pitch, female cable socket. Type 50950060021E. Cable-mount, screw connection, 15 A, up to 2.5 mm². Female cable socket for 6-wire connections in the AKZ950 system.
Key Technical Specifications
- Manufacturer: PTR Hartmann
- Series: AKZ950
- Poles: 6
- Pitch: 5.08 mm
- Type: Cable socket (female)
- Current rating: 15 A
- Wire cross-section: up to 2.5 mm²
Frequently Asked Questions
For RGBCCT and RGBWW connections using the common anode principle: 5 colour channels (R, G, B, warm white, cool white) + 1× shared positive rail = 6 pins. As a releasable field connection between LED controller and RGBCCT modules.
The male cable plug CN950-6I-5.08.
| Cable cross-section: | 4 mm² |
|---|---|
| Connection: | Schraubanschluss |
| Connection Type: | Buchse |
| Current: | 15A |
| Fastening: | Kabelmontage |
| Height: | 15 mm |
| Length: | 17.3. mm |
| Number of pins: | 6 |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Width: | 30.48 mm |