PTR Terminal Block AKZ950 3pin pitch 5.08 50950030021F
€1.37
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "PTR Terminal Block AKZ950 3pin pitch 5.08 50950030021F"
PTR Hartmann AKZ950 – 3-pole, 5.08 mm pitch, female cable socket. Type 50950030021F. Cable-mount, screw connection, 15 A, up to 2.5 mm². Female cable socket as mating part for the male AKZ950 plug. For releasable 3-wire connections.
Key Technical Specifications
- Manufacturer: PTR Hartmann
- Series: AKZ950
- Poles: 3
- Pitch: 5.08 mm
- Type: Cable socket (female)
- Current rating: 15 A
- Wire cross-section: up to 2.5 mm²
Frequently Asked Questions
The male AKZ950 plug (e.g. CN950-2I-5.08) has pin contacts that insert into this female socket. Both are cable-mounted and together form a pluggable, tool-free releasable connection.
For CCT connections (2 colour channels + 1× common anode = 3 pins) as a field connection between LED controller output and LED module.
| Cable cross-section: | 2.5 mm² |
|---|---|
| Connection: | Schraubanschluss |
| Connection Type: | Buchse |
| Current: | 15A |
| Fastening: | Kabelmontage |
| Height: | 15 mm |
| Length: | 17.3. mm |
| Number of pins: | 3 |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Width: | 15.24 mm |