Phoenix Contact Connector IC 2.5/ 2-ST-5.08 2 pin 1786174
€3.45
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "Phoenix Contact Connector IC 2.5/ 2-ST-5.08 2 pin 1786174"
Phoenix Contact IC 2,5/2-ST-5,08 – 2-pole, 5.08 mm pitch, cable plug (pin). Order no. 1786174. Classic COMBICON MSTB series. Screw connection, 12 A, up to 2.5 mm², 320 V. Pluggable cable connector for PCB connections in electronics projects.
Key Technical Specifications
- Manufacturer: Phoenix Contact
- Series: IC 2.5 / Classic COMBICON MSTB
- Poles: 2
- Pitch: 5.08 mm
- Type: Pin (male), cable-mount
- Current rating: 12 A
- Wire cross-section: 0.2–2.5 mm²
- Voltage: up to 320 V
Frequently Asked Questions
Both are variants of the Classic COMBICON MSTB series with 5.08 mm pitch. IC is more compact and lighter; MSTB is more robust for higher currents. For LED controllers and currents up to 12 A, the IC series is well suited.
For simple 2-wire connections: supply voltage (+ and −), single-colour LED loads, or as output terminal of a simple dimmer.
Yes. Available in the shop: 7-pole as CN0800-7m.
| Cable cross-section: | 2.5 mm² |
|---|---|
| Connection: | Schraubanschluss |
| Connection Type: | Stift |
| Current: | 12A |
| Height: | 15 mm |
| Length: | 19.2 mm |
| Number of pins: | 2 |
| Pitch: | 5.08 mm |
| Width: | 11.66 mm |