WEIPU Connector SP2111/S4II-1N 4pin IP68 Waterproof Female
€7.90
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "WEIPU Connector SP2111/S4II-1N 4pin IP68 Waterproof Female"
The round plug-in connector series SP 21 with screw lock provide for a compact and secure connection when a degree of sealing against the environment is required.
The IP68 protection class makes the Weipu series permanently waterproof (up to a water depth of 1m).
Frequently Asked Questions
SP2111 is the female cable socket with socket contacts. The SP2110 (CNSP2110) is the male plug with pin contacts. For a complete cable-to-cable connection you always need plug + socket. Typically the socket is on the live/voltage-carrying side.
For RGB connections (3 channels + 1 common anode = 4 pins) or CCT connections with an optional second positive lead. For RGBW (5 pins) or RGBCCT (6 pins) this connector is too small.
SP13 (Ø 18 mm) is the smaller, more compact series for up to 2 poles. SP21 (Ø approx. 29 mm) offers more poles and higher current capacity.
| Cable cross-section: | 4 mm² |
|---|---|
| Connection: | Loeten |
| Connection Type: | Buchse |
| Current: | 30A |
| Degree of protection: | wasserdicht |
| Diameter: | 29 mm |
| IP Rating: | IP68 |
| Length: | 64 mm |
| Number of pins: | 4 |
Manufacturer information according to GPSR
Manufacturer website