WEIPU Connector SP2110/P4II-1N 4pin IP68 Waterproof Male
€5.83
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "WEIPU Connector SP2110/P4II-1N 4pin IP68 Waterproof Male"
The round plug-in connector series SP 21 with screw lock provide for a compact and secure connection when a degree of sealing against the environment is required.
The IP68 protection class makes the Weipu series permanently waterproof (up to a water depth of 1m).
Frequently Asked Questions
LED systems based on the common-anode principle need 1 pin per colour channel plus 1 shared positive lead. This results in: 3 channels (RGB) + 1 common = 4 pins, making this connector ideal for RGB LED connections.
Permanent protection against water ingress even when submerged – the highest protection class. Ideal for outdoor installations and open-air stage technology.
Yes. This plug (pin/male) requires a matching socket of the SP21 series with 4 poles. Search for WEIPU SP21 4-pin socket.
| Cable cross-section: | 4 mm² |
|---|---|
| Connection: | Loeten |
| Connection Type: | Stift |
| Current: | 30A |
| Degree of protection: | wasserdicht |
| Diameter: | 28 mm |
| IP Rating: | IP68 |
| Length: | 58 mm |
| Number of pins: | 4 |
Manufacturer information according to GPSR
Manufacturer website