NEUTRIK XLR6 NC6MX-B Connector Male
€10.59
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "NEUTRIK XLR6 NC6MX-B Connector Male"
Frequently Asked Questions
XLR6 is used for specialist applications: AES/EBU multicore cables with multiple channels, proprietary signal connections or special control connections in stage technology and broadcast. Unlike XLR3 (audio/DMX) and XLR5 (DMX standard), XLR6 is not a general industry standard.
XLR3 (CNNC3MXX) is the standard for audio signals and is often repurposed for DMX. XLR5 is the ESTA standard DMX connector. XLR6 is for specialist applications requiring more channels.
| Cable Diameter: | 3,5-8,0 mm |
|---|---|
| Cable cross-section: | 1 mm² |
| Color Of Housing: | schwarz |
| Connection: | Loeten |
| Connection Type: | Stift |
| Current: | 7,5 A pro Kontakt |
| Diameter: | 19,2 mm |
| Fastening: | Kabelmontage |
| IP Rating: | IP40 |
| Length: | 69 mm |
| Number of pins: | 6 |