NEUTRIK XLR3 NC3MXX-14-B-D Connector Male black
€8.21
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "NEUTRIK XLR3 NC3MXX-14-B-D Connector Male black"
Professional and reliable connector system from worldwide market leader NEUTRIK.
Frequently Asked Questions
The "-14" variant specifies the cable clamp, which is designed for cables with 8–10 mm outer diameter. NEUTRIK offers various cable clamps for different cable diameters. Select the appropriate clamp based on the cable being used.
The male connector (M = male) typically sits at the output of a device or at the end of a cable leading out of the device. The matching counterpart is the female connector or panel socket, e.g. the NC3FD-L-1 (CNNC3FDL1).
Audio microphone signals, balanced line signals. In the lighting sector for older dimmer channels. For modern DMX512 XLR5 (5-pin) is the standard.
| Cable cross-section: | 2.5 mm² |
|---|---|
| Color Of Housing: | schwarz |
| Connection: | Loeten |
| Connection Type: | Stift |
| Current: | 16A pro Kontakt |
| Height: | 20.3 mm |
| Length: | 69.6 mm |
| Number of pins: | 3 |
| Width: | 20.3 mm |