NEUTRIK XLR3 NC3FXX-B Connector Female Black
€3.80
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "NEUTRIK XLR3 NC3FXX-B Connector Female Black"
Frequently Asked Questions
XLR cable connections always require one male and one female connector. The female connector (NC3FXX) typically sits at the input of a device or at the end of a cable leading into the device. The male connector (NC3MXX) sits at the output or at the other cable end.
NC3FXX is a cable connector – it is mounted at the end of a cable. NC3FD is a panel socket – it is permanently installed in an enclosure. Both are female (F) and 3-pin (XLR3).
Audio microphone signals, balanced line signals – and in the lighting sector for simple dimmer channels or older DMX systems. For modern DMX512 XLR5 (5-pin) is the standard.
| Cable cross-section: | 2.5 mm² |
|---|---|
| Color Of Housing: | schwarz |
| Connection: | Loeten |
| Connection Type: | Buchse |
| Current: | 16A pro Kontakt |
| Height: | 19.2 mm |
| IP Rating: | IP40 |
| Length: | 73.5 mm |
| Number of pins: | 3 |
| Width: | 19.2 mm |