€41.45
% €82.90 (50% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "LED Neon Flex Side Warm White 3000K 12V 8W/m 120LEDs/m 6x12mm"
5m roll, 7.9W/m, IP65 rating, 12VDC and 120LEDs/m.
Cutable every 2.5cm. Size 6x12mm. Horizontal Bending.
Frequently Asked Questions
Neon Flex produces an even neon tube look without visible hotspots thanks to its diffuse silicone sheath. A classic LED strip (e.g. A10017-27) is optimised for illumination; Neon Flex is for decorative and design applications.
As a decorative prop for cafés, restaurants, hotel lobbies or vintage-cosy interiors. Also for shop windows, lettering light signs and architectural contour lighting in warm tones.
Blue (A50011-B), Cool White (A50011-CW), Green (A50011-G), Orange/Yellow (A50011-GY), Red (A50011-R), RGB (A50011-RGB), Violet (A50011-V).
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Bending Direction: | horizontal |
| Color: | warmweiß (ww) |
| Color Temperature: | 3000 K |
| Height: | 12 mm |
| IP Rating: | IP 65 |
| LED Cut: | 2,5 cm |
| Length: | 5 m |
| Power: | 8 W/m |
| Quantity of LED: | 120 LEDs/m |
| Voltage: | 12 VDC |
| Width: | 6 mm |
Manufacturer information according to GPSR
Manufacturer website