€44.50
% €89.00 (50% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "LED Neon Flex Side RGB 12V 14W/m 112LEDs/m 6x12mm"
5m roll, 14W/m, IP65 rating, 12VDC and 112LEDs/m.
Cutable every 2.5cm. Size 6x12mm. Horizontal Bending.
I am glad that you ask why this stripe got only 112LEDs/m. After many test it turned out, that NEON FLEX RGB LED strips with 120LEDs/m may break in certain situations and do not last for long time. That's why we decided to use a much more rigid solution, with sligtly less LED, but keeping the same homogenous output.
Frequently Asked Questions
3 unabhängige PWM-Kanäle (R, G, B). Common-Anode-Prinzip: 3 Kanäle + 1× gemeinsame Plus-Leitung = 4 Pins. Für DMX-Steuerung einen CT0088-5 oder anderen 3-Kanal-DMX-Dimmer verwenden.
3-in-1-RGB-Chips (112/m) sind physisch breiter als einfarbige Chips. Der leicht niedrigere Wert (112 statt 120 LEDs/m) ist bauartbedingt – die Lichtqualität und Homogenität sind gleichwertig.
Blau (A50011-B), Kaltweiß (A50011-CW), Grün (A50011-G), Orange/Gelb (A50011-GY), Rot (A50011-R), Violett (A50011-V), Warmweiß (A50011-WW).
| Beam Angle: | 160° |
|---|---|
| Bending Direction: | horizontal |
| Brightness: | 349 lm/m |
| Color: | RGB (mehrfarbig, bunt) |
| Current: | 0,9 |
| Efficiency: | 14 lm/W/m |
| Energy Efficiency Class: | G |
| Height: | 12 mm |
| IP Rating: | IP 65 |
| LED Cut: | 2,5 cm |
| Length: | 5 m |
| Power: | 14 W/m |
| Quantity of LED: | 112 LEDs/m |
| Voltage: | 12 VDC |
| Width: | 6 mm |
| x/y Coordinates: | 0,1363/0,7207 (Grün) , 0,1402/0,0519 (Blau), 0,6941/0,3057 (Rot) |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820