Orange/Yellow Neon Flex LED strip, evenly lit and flexible. Ideal for letters, outlines, and luminous signs.
Sale price:
€41.45
% €82.90 (50% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Description
Product information "LED Neon Flex Side Orange/Yellow 12V 9W/m 120LEDs/m 6x12mm"
Small and light intenive Neon Flex LED Stripe in Orange / Yellow color. Homogen and evenly colored. Very small bending radius, perfect for letters, outline and luminous signs.
5m roll, 9W/m, IP65 rating, 12VDC and 120LEDs/m.
Cutable every 2.5cm. Size 6x12mm. Horizontal Bending.
5m roll, 9W/m, IP65 rating, 12VDC and 120LEDs/m.
Cutable every 2.5cm. Size 6x12mm. Horizontal Bending.
Frequently Asked Questions
Was ist der Unterschied zwischen Orange/Gelb und Amber-LEDs?
Neon-Flex-Streifen in Orange/Gelb erzeugen durch ihre Silikonummantelung eine diffuse, gleichmäßige Lichtfarbe. Monochrome Amber-LED-Chips (z. B. A30005 Amber 605nm) sind monochromatisch und werden in Modulen eingesetzt. Neon Flex ist für dekorative Leuchtzeichen und Konturbeleuchtung gedacht.
Welche anderen Farben gibt es?
Blau (A50011-B), Kaltweiß (A50011-CW), Grün (A50011-G), Rot (A50011-R), RGB (A50011-RGB), Violett (A50011-V), Warmweiß (A50011-WW).
Properties
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Bending Direction: | horizontal |
| Color: | orange/gelb |
| Height: | 12 mm |
| IP Rating: | IP 65 |
| LED Cut: | 2,5 cm |
| Length: | 5 m |
| Power: | 9 W/m |
| Quantity of LED: | 120 LEDs/m |
| Voltage: | 12 VDC |
| Width: | 6 mm |
hidden
Manufacturer information according to GPSR
Manufacturer website