Green Neon Flex LED strip, evenly lit and flexible. Ideal for letters, outlines, and luminous signs.
Sale price:
€41.45
% €82.90 (50% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Description
Product information "LED Neon Flex Side Green 12V 8W/m 120LEDs/m 6x12mm"
Small and light intenive Neon Flex LED Stripe in Green color. Homogen and evenly colored. Very small bending radius, perfect for letters, outline and luminous signs.
5m roll, 7.8W/m, IP65 rating, 12VDC and 120LEDs/m.
Cutable every 2.5cm. Size 6x12mm. Horizontal Bending.
5m roll, 7.8W/m, IP65 rating, 12VDC and 120LEDs/m.
Cutable every 2.5cm. Size 6x12mm. Horizontal Bending.
Frequently Asked Questions
Für welche Anwendungen ist grünes Neon Flex geeignet?
Buchstaben, Logos und Leuchtzeichen in Grün, Hintergrundbeleuchtung für Set-Dekorationen, Bars, Gaming-Setups oder architektonische Konturbeleuchtung.
Kann Neon Flex mit einem Standard-LED-Dimmer betrieben werden?
Ja. Ein einfacher PWM-Dimmer für 12 V genügt (1-Kanal, monochromatisch). Für DMX-Steuerung einen 1-Kanal-DMX-Dimmer aus der LED Effekt Dimmer-Kategorie verwenden.
Welche anderen Farben gibt es?
Blau (A50011-B), Kaltweiß (A50011-CW), Orange/Gelb (A50011-GY), Rot (A50011-R), RGB (A50011-RGB), Violett (A50011-V), Warmweiß (A50011-WW).
Properties
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Bending Direction: | horizontal |
| Color: | grün |
| Height: | 12 mm |
| IP Rating: | IP 65 |
| LED Cut: | 2,5 cm |
| Length: | 5 m |
| Power: | 8 W/m |
| Quantity of LED: | 120 LEDs/m |
| Voltage: | 12 VDC |
| Width: | 6 mm |
hidden
Manufacturer information according to GPSR
Manufacturer website