€0.89
Available, delivery time: 1-3 days
Product information "LED SMD 5056 3in1 RGB 3V 3W 350mA"
LED SMD 5056 3in1 RGB – 3 V, 3 W, 350 mA. High-power RGB LED in 5056 package. Red, green and blue in one chip. For intensive colour accents, film sets and professional DIY projects. GKORE CROMA Series.
Key Technical Specifications
- Package: 5056, 3-in-1 (RGB)
- Channels: 3 – red, green, blue
- Power: 3 W (3× 1 W) at 350 mA / 3 V
- Series: GKORE CROMA Series
Frequently Asked Questions
The 5056 package (5.0 × 5.6 mm) is slightly larger than 5050 (5.0 × 5.0 mm) and offers more thermal area for the same number of chips. At 3 W total power (3× 1 W), this is important for heat dissipation.
3 independent PWM outputs (R, G, B). Common anode principle: 3 channels + 1 shared positive = 4 pins at the connector. The 4-pole WEIPU SP2110 (CNSP2110) is therefore the suitable field connection for outdoor RGB setups.
Yes. The YUJILEDS 5050 5in1 RGBWW (A30025) combines RGB with warm and cool white for full colour flexibility including CRI-accurate white light.
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Brightness: | 19 lm (RGB), 51 lm , 79 lm |
| Color: | RGB |
| Efficiency: | 47.02 |
| Energy Efficiency Class: | G |
| Forward Current: | 1050 mA (3x 350 mA) |
| Forward Voltage: | 2.2 - 3.15 V |
| GKORE Series: | GKORE CROMA Series |
| Height: | 1.10 mm |
| LED Typ: | 5056 |
| Length: | 5.60 mm |
| Power: | 3 W (3x 1 W) |
| Wavelength Blue: | 458 nm |
| Wavelength Green: | 524 nm |
| Wavelength Red: | 627 nm |
| Width: | 5.00 mm |
| x/y Coordinates: | 0.1407 / 0.0464 (RGB), 0.1707 / 0.7209 , 0.6908 / 0.3050 |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820