€0.54
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "LED SMD 2835 4300K CCT 3V 0.5W 150mA 55lm CRI95 TLCI95"
LED SMD 2835 – 4300K neutral white, 3 V, 0.5 W, 150 mA, 55 lm, CRI 95, TLCI 95. Neutral white mid-power chip – exactly between warm white and daylight. Ideal for natural colour rendering on set and in the studio. GKORE CINE Series.
Key Technical Specifications
- Package: 2835 SMD
- Colour temperature: 4300K – neutral white
- Power: 0.5 W at 150 mA / 3 V
- Luminous flux: 55 lm
- Colour rendering: CRI 95 / TLCI 95
Frequently Asked Questions
4300K lies between warm white (2700–3000K) and daylight (5600–6500K). It corresponds to "natural white light" as found at dusk or on overcast days. For sets that should appear neither warm nor cool, 4300K is a good compromise.
Office environments, hospitals, neutral scene settings. Also as an intermediate step in CCT systems when 2600K and 6000K are too extreme.
Constant current source 150 mA at approx. 3 V forward voltage.
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Brightness: | 55 lm |
| Color: | neutralweiß |
| Color Temperature: | 4300 K |
| Forward Current: | 150 mA |
| Forward Voltage: | 3 V |
| LED Typ: | 2835 |
| Power: | 0,5 W |
| TLCI: | TLCI 95+ |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820