€455.52
% €569.40 (20% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "LED Strip Tungsten 3200K 24V 26W/m 120LEDs/m CRI92 30m"
LED strip artificial light 3200K – 24 V, 26 W/m, 120 LEDs/m, CRI 92, IP20 – 30 m reel. Large reel in film studio artificial light tone for extensive installations, stage builds and series productions. GKORE PRO Series. Cost-effective price per metre.
Key Technical Specifications
- Colour temperature: 3200K
- Voltage: 24 VDC
- Power: 26 W/m
- LED density: 120 LEDs/m
- Colour rendering: CRI 92
- Protection class: IP20
- Reel: 30 m
- Series: GKORE PRO Series
Frequently Asked Questions
For stage builds, series productions and architectural projects where larger quantities of the same strip are needed. The price per metre is lower than the 5 m reel, and fewer connection points result in the installation.
Technically identical – same colour temperature, same power, same CRI. The 5 m reel (A10017-32) is suited for smaller projects or testing. This 30 m reel is the production format.
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Brightness: | 1655 lm/m |
| CRI: | 95 |
| Color: | Kunstlicht |
| Color Temperature: | 3200 K |
| Current: | 1,13 A/m |
| Efficiency: | 61 lm/W/m |
| GKORE Series: | GKORE CINE Series |
| Height: | 2 mm |
| IP Rating: | IP 20 |
| LED Cut: | 5 cm |
| LED Typ: | 2835 |
| Length: | 30 m |
| Power: | 27,2 W/m |
| Quantity of LED: | 120 LEDs/m |
| TLCI: | 96 |
| Voltage: | 24 VDC |
| Width: | 10 mm |
| x/y Coordinates: | 0,4145/0,3903 |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820