€79.12
% €98.90 (20% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "LED Strip Tungsten 2500K 24V 26W/m 120LEDs/m CRI92"
LED strip artificial light 2500K – 24 V, 26.4 W/m, 120 LEDs/m, CRI 92/97, TLCI 94, IP20. Warm cine tungsten strip for set decorations, ceiling and architectural lighting. GKORE CINE Series. Cut every 5 cm. 5 m reel.
Key Technical Specifications
- Colour temperature: 2500K – cine tungsten
- Voltage: 24 VDC
- Power: 26.4 W/m
- LED density: 120 LEDs/m (2835)
- Colour rendering: CRI 92 / TLCI 94
- Luminous flux: 1731 lm/m
- Efficiency: 65 lm/W/m
- Cut interval: every 5 cm
- Protection class: IP20
- Reel: 5 m
- Series: GKORE CINE Series
Frequently Asked Questions
2500K is warmer than standard warm white (2700K) and corresponds to the classic cine tungsten tone for film sets. Slightly cooler than 2200K (candlelight). Also available in the shop: A10017-27 (2700K) and A10017-32 (3200K).
A simple 1-channel PWM dimmer for 24 V. For DMX control, a 1-channel DMX dimmer from the LED effect dimmer category.
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Brightness: | 1731 lm/m |
| CRI: | 92 |
| CRI: | 97 |
| Color: | Kunstlicht |
| Color Temperature: | 2500 K |
| Current: | 1,10 A/m |
| Efficiency: | 65 lm/W/m |
| GKORE Series: | GKORE CINE Series |
| Height: | 2 mm |
| IP Rating: | IP 20 |
| LED Cut: | 5 cm |
| LED Typ: | 2835 |
| Length: | 5 m |
| Power: | 26,4 W/m |
| Quantity of LED: | 120 LEDs/m |
| TLCI: | 94 |
| Voltage: | 24 VDC |
| Width: | 10 mm |
| x/y Coordinates: | 0,4622/0,4034 |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820