€77.52
% €96.90 (20% saved)
Available, delivery time: 2-5 days
Product information "LED Strip Daylight 6000K 5V 13W/m 60LEDs/m CRI95"
LED strip daylight 6000K – 5 V, 13 W/m, 60 LEDs/m, CRI 95, IP20. Film studio daylight for 5 V USB operation. CRI 95 for precise colour rendering in portable setups. GKORE Series. 1-Cut design (every 1.7 cm). 5 m reel.
Key Technical Specifications
- Colour temperature: 6000K – daylight
- Voltage: 5 VDC
- Power: 13 W/m
- LED density: 60 LEDs/m
- Colour rendering: CRI 95
- Protection class: IP20
- Cut interval: 1-Cut (every 1.7 cm)
- Reel: 5 m
Frequently Asked Questions
For portable daylight setups: on-camera lights, USB-powered prop lighting in daylight tone – without external 24 V supply. Ideal in combination with a USB power bank directly on the camera rig.
Yes. Available in the shop as 5 V variants: A10025-22 (2200K), A10025-32 (3200K) and as a CCT version A10025-CCT (2200–6500K).
| Beam Angle: | 120° |
|---|---|
| Brightness: | 685 lm/m |
| CRI: | 95 |
| Color: | Tageslicht |
| Color Temperature: | 6000 K |
| Current: | 2,53 A/m |
| Efficiency: | 54 lm/W/m |
| GKORE Series: | GKORE CINE Series |
| Height: | 2 mm |
| IP Rating: | IP 20 |
| LED Cut: | 1,7 cm |
| LED Typ: | 2835 |
| Length: | 5 m |
| Power: | 12,6 W/m |
| Quantity of LED: | 60 LEDs/m |
| TLCI: | 99 |
| Voltage: | 5 VDC |
| Width: | 10 mm |
| x/y Coordinates: | 0,3190/0,3273 |
Manufacturer information according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820
Manufacturer website
Responsible person according to GPSR
Graf Lichttechnik UGGoerzallee 299
14167 Berlin
Germany
info@graf-lichttechnik.de
+49 151 22348820